Kousání nehtů
Je kousání nehtů drobný zlozvyk, nebo velký problém?
Kousání nehtů je jeden z nejčastějších lidských zlozvyků počínající už v útlých dětských letech. Nejčastěji bývá spojováno se stresem, přesto si ale drtivá většina lidí vůbec neuvědomuje, že tuto činnost vůbec provádí. Za okusováním nehtů nestojí pouze těžké stresové situace, nýbrž na něm mají svůj podíl i špatné návyky.
Bez ohledu na věk či pohlaví
Napadlo vás někdy rozhlédnout se na ulici a podívat se, kolik lidí, procházející kolem vás, má ruce v ústech? Ne? Tak to je škoda! Kdybyste tak učinili, možná byste si všimli, že se s tímto nepěkným zlozvykem nepotýkáte jen vy, ale i spousta dalších – a to bez ohledu na pohlaví či věk. Zahledíte-li se do statistik, zjistíte, že nejčastěji si nehty okusují děti ve věku 10 – 18 let. Možná i díky tomu je kousání nehtů často označováno za dětský zlozvyk. Ovšem nenechte se mýlit – i jedinci v pubertálním věku se s kousáním nehtů potýkají, stejně tak dospělí, kteří ale tento nepříjemný zvyk dokážou odbourat do svých 30. narozenin. Milé dámy – věřte nebo ne – ale ačkoli se to zdá být hodně nepravděpodobné, muži si nehty koušou mnohem častěji než vy!
Co hrozí při kousání nehtů?
Možná se mylně domníváte, že kousáním nehtů sami sobě nijak neubližujete. Přeci jen nejedná se o zlozvyk zdraví škodlivý. To je ovšem špatně. Zamysleli jste se někdy, čeho všeho se během dne dotknete, co všechno projde vašima rukama nebo co všechno vám na rukách ulpí během cesty z práce hromadnou dopravou? Stejně tak když jdete nakupovat a vezmete si k tomu nákupní košík nebo otevřete dveře do budovy. Už vám dochází, co všechno si kousáním nehtů zanášíte do úst? Vidíte, takže se přeci jen jedná o závažnější problém, než jste si možná doposud mysleli.
Kousáním nehtů si můžete přivodit nepříjemné a velice bolestivé záněty a to jak nehtového lůžka tak i ústní dutiny v podobě nechtěných aftů, které nejsou nikterak příjemné. Budete-li si nehty kousat delší dobu – řádově i několik let – můžete narušit normální růst nehtů a způsobit si tak jejich nepříjemné deformace. Věřte nebo ne, ale i vaše zuby neustálým okusováním nehtů i nehtové kůžičky výrazně trpí.
4 důvody, proč si lidé koušou nehty
-
Stres
Nejčastějším spouštěčem návykového kousání nehtů je doopravdy stres, stresové situace a jejich příčiny. Pokud si začnete kousat nehty právě z tohoto důvodu, věřte, že se tohoto zlozvyku budete opravdu jen horko těžko zbavovat. Spousta lidí si kolikrát ani neuvědomuje, že si nehty okusuje a je úplně jedno, kde se v tu chvíli nachází – při poradě v práci, ve škole při důležitém referátu, při nakupování, v metru či tramvaji. Pokud vám tento zlozvyk vadí, nebo se za něj stydíte, pokuste se s tím něco udělat. Naučte se bojovat se stresem jiným způsobem, než strkáním prstů do pusy, zamezte stresové situace, do kterých se dostáváte a snažte se dostatek času věnovat odpočinku a relaxaci. -
Agrese
Světe div se, ale i agresivní sklony mají do dočinění s okusováním nehtů. Bojujete-li se vztekem, hněvem a zlostí, věřte, že vaše pěstěná manikúra nemá ani jeden jediný den na přežití. Agresivním sklonům většinou podléhají lidé, jenž mají nevyřešené problémy s okolím, špatně snáší vnější nátlak a veškerou zlost pak tiše hromadí v sobě. -
Nuda
Přijde vám to jako ten nejbanálnější důvod? Možná! Ale i přesto si hodně lidí kouše nehty jenom proto, že se jednoduše nudí. Možná jste i vy tomuto zlozvyku podlehli jen tak, při sledování televize, sezení u počítače, při vědecké přednášce ve škole. Chcete-li tomu zabránit, pokuste se si uvědomit, kdy přesně si nehty koušete. Jakmile se vám to povede, donuťte se přestat. V takovou chvíli se zabavte něčím jiným – je úplně jedno, co to bude. I kdybyste si měli na rukou přeříkávat říkanku „Vařila myšička kašičku“ – bude to mnohem lepší, než samotné kousání nehtů či kůžičky okolo. Budete-li takto sami sebe v kousání nehtů přemáhat, časem se tohoto zlozvyku jistě jednou provždy zbavíte. -
Nedostatek vápníku
I vápník, potažmo jeho nedostatek, může vést ke kousání nehtů. Zamyslete se nad svým jídelníčkem a zkuste ho trochu upravit. Obohaťte ho o dostatek mléčných výrobků, výborným zdrojem vápníku jsou i sardinky, brokolice, lískové oříšky či slunečnicová semínka. Nemusíte se nutně krmit vším, najděte si alespoň jednu věc, která vám vyloženě chutná. Pokud ale na seznamu neobjevíte zhola nic, na čem byste si dokázali pochutnat, navštivte lékárnu a pořiďte si doplňky stravy. Uvidíte, že vám bude bez prstů v puse lépe.